A mákkal klasszikus gyógynövényként kevésbé találkozunk, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya 2017-ben mégis az év gyógynövényévé választotta. Konyhai körülmények között a mák nem tekinthető gyógynövénynek, de egyéb kevésbé ismert tulajdonságain kívül például szépségápolásban sikeresen alkalmazható hidratáló hatású mákolaj tartalmának köszönhetően.
Egyetlen mákgubó mákszemek százait rejti, és több mint kétmillió mag állítólag csupán 1 kg-ot nyom. Az asszír gyógyászatban a mákot „az öröm növénye” néven tartották számon. A régi házi kertekben mindig termeltek (legalább a családi szükséglet kielégítésére) egy-két sor mákot.
Ennek a termését azonban nemcsak az ételek ízesítésére használták, hanem olykor a zöld mákgubóból készített főzettel a gyerekeket is elaltatták, hogy az anya zavartalanul tudjon a mezőn dolgozni.
A mák kifejezetten gazdag ásványi anyagokban, amelyeket szervezetünk könnyen felhasználhat.
A kalcium és a foszfor mellett van benne kálium, magnézium, cink, mangán, valamint megtalálható benne az E-vitamin és a legtöbb B-vitamin (B1-, B2-, B3, B6-vitamin). Magas vastartalma okozza a mákszem fekete színét. Valóságos elixírként kiválóan hat a bőr, a haj, a köröm és a csontok állapotára. Emiatt a mák olaját sokszor felfedezhetjük az arckrémek, hajbalzsamok és kondicionálók összetevői között. A mákból készült szerek kifejezetten ajánlottak, ha szeretnénk lassítani az öregedés folyamatát.
Az esszenciális zsírsavak táplálják, hidratálják, regenerálják, óvják és selymessé is teszik a bőrt. A mákolaj kiváló a száraz, repedezett, ekcéma, vagy gyulladás következtében sérült bőrre, és segítséget nyújt különféle sömörök esetén is. Ha körmeink gyengék, túl hajlékonyak, és töredezésre hajlamosak, akkor ennek megszüntetésére tegyünk egy próbát a mákkal. Az erős, egészséges körmök érdekében feltétlenül gondoskodnunk kell a megfelelő E-vitaminról a szervezetünk számára. A mák ezt megfelelő mennyiségben tartalmazza.
Egyébként a kiskertbe ajánlott, nagyobb termőképességű őszi mák (pl. Kozmosz; Leila; Zéno plusz) vetése szeptember 10. és október 10. között esedékes. A talaj előkészítése megegyezik a tavaszi mákéval. Asztallap símaságú talajba, 1,5 cm mélyre kell vetni. Az őszi vetésű mák nagy előnye, hogy nem károsítja a máktokbarkó, jól bírja a fagyokat, és magas a zsírosolaj tartalma! Az ősszel kikelt mák 4-6 leveles tőlevélrózsás állapotban telel át.
További információk a házikerteti máktermesztésről: Zsákomban a mákom
Mákos-joghurtos arcradír
Hozzávalók: fél teáskanál mák, 1 teáskanál joghurt, fél teáskanál méz.
Hűsíti és puhává teszi a bőrt, javítja a vérkeringést. A mák kerek szemcséi tökéletesek arcradírnak: gyengéden, mégis alaposan radírozzák a bőrt. A mákszemek felszínét viasz borítja, ezért úgy leviszik a kis bőrpikkelyeket, hogy közben nem irritálják a bőrt. A joghurt ápol, hidratál és bezsírozza a bőr felszínét. Elkészítése és használata: A hozzávalókat töltsük egy üvegbe, és keverjük össze. Alaposan masszírozzuk bele a bőrbe, majd langyos vízzel öblítsük le. Eltarthatósága szobahőmérsékleten 1 nap, hűtőszekrényben 1 hét. 1-3 mosakodásra elegendő.
Mákos bőrtisztító
Hozzávalók: 1 teáskanál darált mák, 1 teáskanál zöld agyag (elhagyható), 3 csepp méz, 3 csepp rózsa illóolaj, 100% tisztaságú, vagy rózsafa illóolaj, 3-4 teáskanál rozsa tea (vagy annyi, hogy kenhető masszát kapjunk); ez más teával, vagy tiszta vízzel helyettesíthető, és tehetünk még bele a kedvenc hidegen sajtolt olajunkból.
Elkészítése és alkalmazása: A hozzávalókat egy tégelyben spatulával elkeverjük. Már használható is. A „mézes-mákot” a letisztított arcunkra, nyakunkra, kezünkre kenjük, vagy hagyjuk megszikkadni és akkor ledörzsöljük, vagy langyos vízzel lemossuk.
Szerző: Rosta Zsuzsanna
A Herbáció, a népi gyógyreceptek-, és növényi alapú különleges házi receptek magazinja immár 13 éve folyamatosan kapható az újságárusoknál. Most az aktuális Herbáció lapszám mellett kapható a lap fennállásának bő évtizedének legjobb receptjeiből készült válogatáskönyv a „Segítőkész növényvilág”, valamint a Növénybarát újság: a kerti tippek lapja. Keresse kiadványainkat az újságárusoknál! www.herbacio.hu
Cikk ajánlat: Mákfélék
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás